Punctele numără tenisul

Tenisul are unul dintre cele mai ciudate sisteme de scoruri din lumea sportului, dar este, fără îndoială, unul dintre cele mai populare sporturi. Vestea bună este că, odată ce stăpânești sistemul de notare, nu vei avea probleme să-ți amintești. Derulați până la pasul 1 pentru a afla sistemul de punctare pentru a juca tenis.

metodă

Partea 1
Înțelegeți punctele

Imaginea intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 1
1
Observați diferența dintre un joc, un set și un meci. Meciul este termenul care se referă la întregul joc de tenis. Un meci constă fie în cele trei seturi cele mai bune, fie în cele mai bune cinci seturi (în funcție de liga dvs.) Fiecare set are cel mult șase jocuri în cel mai bun caz.
  • Imaginea intitulată
    2
    Aflați cum să numărați punctele din fiecare joc. Un jucator lovește fiecare joc. Un joc este câștigat atunci când un jucător (sau o echipă care joacă dublu) câștigă patru puncte. Un punct începe cu servirea unui jucător, pe care adversarul îl recoace și continuă să joace înainte și înapoi până când un jucător atinge plasa sau plasa. Rețineți că un joc poate câștiga șapte sau mai multe puncte dacă, de exemplu, un jucător câștigă trei puncte și celelalte patru puncte. Fiecare punct își are valoarea proprie pentru fiecare jucător.
    • 1. Punctul câștigat "15 puncte"
    • 2. Punctul câștigat "30 de puncte"
    • 3. Punctul câștigat "40 de puncte"
    • Cine câștigă cel de-al patrulea punct câștigă jocul (care înseamnă sfârșitul jocului)
  • Imaginea intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 3
    3
    Aflați cum să numărați punctele când le-ați lovit. În orice joc, este sarcina serverului să anunțe punctele astfel încât adversarul să le poată auzi (dacă nu jucați într-un mediu profesionist în care există un scor). Întotdeauna spui scorul tău, apoi adversarul tău. De exemplu:
    • Dacă ați câștigat două puncte și adversarul dvs. a câștigat un punct, spuneți "30-15".
    • Dacă adversarul tău a câștigat trei puncte și ai câștigat un punct, spui "15-40".
  • Imaginea intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 4
    4
    Înțelegeți cum se numără frazele. Fiecare set este jucat până când un jucător sau o echipă (în dublu joc) a câștigat șase jocuri. La începutul servirii, trebuie să anunți întotdeauna numărul de jocuri pe care fiecare jucător sau echipă le-a câștigat, începând cu scorul dvs. De exemplu:
    • Dacă câștigi patru jocuri și adversarul tău doi, spui "4-2" înainte de a începe "servi" (jocul în care ai lovit mingea).
  • Imaginea intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 5
    5
    Dacă există o cravată, întotdeauna trebuie să câștigi câte două puncte. Acest lucru se aplică atât jocurilor, cât și expresiilor. Iată câteva exemple:
    • Dacă ambii jucători au un scor de 40-40, trebuie să câștigi două puncte consecutive pentru a câștiga jocul (pentru mai multe detalii, vezi pasul 3 de mai jos).
    • Dacă ambele au câștigat 5 jocuri și este de 5-5, va trebui să câștigi alte două jocuri consecutive pentru a ajunge la 7-5 și să câștigi setul.
    • Dacă este 5-5 și câștigi următorul joc, scorul va fi de 6-5. Dacă pierzi următorul joc și este 6-6, trebuie să câștigi 8 la 6 pentru a câștiga setul. Unele fraze ajung la scoruri de la 12 la 10 sau chiar mai mari.
  • Imaginea intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 6
    6

Aflați cum este câștigat (sau pierdut) un meci. În funcție de liga în care joci, trebuie să câștigi fie trei din cinci seturi, fie două din cele trei seturi. Cu toate acestea, trebuie să câștigi cu o marjă de două, ca și în jocuri și seturi. Aceasta înseamnă că un meci este uneori câștigat cu cinci din șapte seturi sau chiar șapte din nouă seturi dacă există legături repetate între jucători.
  • Imaginea intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 7
    7
    Aflați cum să notați scorul după meci. Ar trebui să scrieți scorul fiecărui set pe o cartelă de scoruri. De exemplu, dacă ați câștigat meciul, cartea dvs. de scor poate arăta astfel:
    • 6-3, 4-6, 6-2. Aceasta înseamnă că ai câștigat primul set de 6 jocuri la 3, ai pierdut al doilea set de 4 jocuri la 6 și ai câștigat al treilea set de 6 jocuri la 2.
  • Partea 2
    Înțelegeți terminologia

Imaginea intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 8
    1
    Înțelegeți ce înseamnă "ambele" în tenis. "Ambele" se numește pur și simplu ambii jucători. Dacă tu și adversarul tău ai câștigat un punct de 15-15, spui "15 amândoi". Același lucru este valabil și pentru propoziții. Când ambele au câștigat trei jocuri, spuneți "3 Ambele" înainte de a începe să vă serviți.
  • Imaginea intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 9
    2
    Aflați ce înseamnă "dragoste". Nu, nu vorbim de dragoste romantică sau platonică. În tenis, cuvântul "dragoste" se referă la puncte zero. De exemplu:
    • Dacă ați lovit și nu ați câștigat niciun punct, ci adversarul dvs, ați anunța "Love-30".
    • Același lucru este valabil și pentru jocuri. Dacă câștigi trei jocuri, dar oponentul nu, spune "3-Love".
    • Dacă jocul tocmai a început și nimeni nu a câștigat încă un punct, spuneți "Love-Both" (care este un sentiment destul de frumos pentru a începe jocul).
  • Imaginea intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 10
    3
    Aflați cuvintele "Deuce" și "Advantage". În tenis, se numește "Deuce" atunci când jucătorii au ajuns la o egalitate între 40 și 40 într-un meci. Există două modalități de a juca un jucător - fie persoana care câștigă punctul următor câștigă, fie jucați "avantaj". Aceasta înseamnă că un jucător trebuie să câștige punctul Deuce și următorul punct.
    4
    Înțelegeți "avantajul" și "beneficiați". Dacă jucătorul care deservește câștigă punctul Deuce, poziția este "avantajul-unu" (ceea ce înseamnă că cel care servește are avantajul). Dacă celălalt jucător câștigă punctul Deuce, standul se numește "advantage-off". Dacă un jucător câștigă punctul de la Deuce dar nu câștigă avantajul, scorul se întoarce la Deuce.
    • De exemplu, dacă loviți și ambii au câștigat patru puncte (dând 40-40 sau Deuce) și, de exemplu, ați câștigat punctul de la Deuce, ceea ce îl pune "avantajul-unu", veți câștiga jocul dacă veți câștiga a câștigat punctul următor. Dacă pierzi următorul punct, se întoarce la Deuce, iar adversarul tău are șansa să te bată și să câștige un avantaj. Dacă adversarul își pierde "avantajul", se întoarce la Deuce, etc.
  • Sfaturi

• Ar trebui să discutați mai întâi regulile punctelor cu partenerul dvs. de tenis atunci când jucați cu el pentru prima dată. Unii jucători doresc ca scorul să fie anunțat înainte de fiecare punct. Alții nu vor să se joace cu puncte normale. De exemplu, dacă joci "Nu beneficiază", nu va trebui să înscrieți două puncte atunci când ajungeți la "Ambele".
    • Nu trebuie să înscrieți puncte dacă nu doriți, de cele mai multe ori poate fi la fel de distractiv să apăsați bilele înainte și înapoi.